Suche Igłowanie
Zabieg ten polega na wprowadzeniu pełnej igły nieiniekcyjnej o grubości do 0,40 mm w uwrażliwiony punkt w obrębie napiętego pasma mięśniowego tzw. punkt spustowy lub ścięgno, więzadło, bliznę. Igły są wykorzystywane jednorazowo, rozpakowywane z jałowego opakowania przy pacjencie.
Dodatkowo okolica zabiegowa jest dezynfekowana przed wykonaniem procedury. Czas zabiegu ustalany jest przez fizjoterapeutę i wynosi od kilku do 30 min, w zależności od odpowiedzi tkankowej. Celem zabiegu jest zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawa funkcji układu mięśniowo-powięziowego.
W trakcie stymulacji śródtkankowej pacjent może odczuwać bolesność a także lokalną reakcję skurczową. Bolesność indukowana zabiegiem może utrzymywać się przez 1-4 dni. Możliwe jest też występowanie krwiaków w następstwie zabiegu. W tym czasie zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna.
Alternatywną formą terapii może być m.in. terapia manualna. Technika ta nie jest tożsama z akupunkturą albowiem akupunktura jest częścią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej natomiast suche igłowanie jest częścią procesu fizjoterapii.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu suchego igłowania:
Ogólne: igłofobia, aktywna infekcja, stan podgorączkowy, choroby i zaburzenia związane z krzepliwością krwi, ciąża, aktywna choroba nowotworowa, nie leczona lub niestabilna padaczka, pacjent po operacji w pierwszych 6 tygodniach od zabiegu
Regionalne: obrzęk limfatyczny lub zapalenie tkanki łącznej
Miejscowe: rozrusznik serca, implanty, wszelkie zmiany skórne, żylaki, owrzodzenia, krwiaki, wysięk (stawowy, zapalenie kaletki/pochewki)
Wskazania: – ból mięśniowo-powięziowy – zwiększony tonus mięśniowy – tendinopatia – blizny pooperacyjne